Usuwanie trądziku

Trądzik nie jest tylko chorobą wieku dojrzewania. W związku ze stresem, nieodpowiednią dietą, a nawet zanieczyszczonym powietrzem coraz częściej pojawia się także u osób dojrzałych, choć oczywiście w różnych odmianach. Usuwanie trądziku, wyprysków i krostek jest w tym czasie zadaniem podwójnie skomplikowanym i stosuje się co najmniej kilka metod.

Prawidłowa dieta

Trądzik zawsze jest w pewnej części efektem nieprawidłowego przebiegu procesu detoksykacji, a ta ma duży związek z dietą. Przywrócenie równowagi biochemicznej w organizmie sprzyja zmniejszeniu objawów trądziku. Dzięki odpowiedniej diecie udaje się unormować pracę gruczołów skórnych, ale tak naprawdę trudno jest całkowicie przywrócić równowagę bez dodatkowego wsparcia.

Kosmetyka

Dokładnie oczyszczona, odżywiona skóra, pory, z których usunięty został nadmiar sebum, maski normalizujące – to warunki niezbędne do pozbycia się trądziku. Dieta działa od środka, ale to dobrze dobrane i profesjonalnie przeprowadzone zabiegi kosmetyczne pozwalają po pierwsze ograniczyć rozwój bakterii gnilnych odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków i krostek, a także usprawnić usuwanie zanieczyszczeń z porów skóry. Dzięki temu ryzyko wtórnego nadkażenia jest znacznie zredukowane, podobnie jak rozległość powstających przy okazji stanów zapalnych.

Oczyszczanie manualne lub różne rodzaje oczyszczania fizykochemicznego skóry pozwalają pozbyć się nawet najmniejszych zanieczyszczeń, które mogłyby się stać siedliskiem i źródłem pokarmu dla bakterii beztlenowych. Ponadto zwykle takie zabiegi wiążą się z poprawą ukrwienia, co zapewnia także prawidłowe usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z komórek. Tym samym skóra może pracować normalnie, zgodnie z fizjologicznym rytmem i prawidłowo się oczyszczać bez dalszego wspomagania. Zabiegi kosmetyczne w celu usunięcia trądziku trzeba dość regularnie powtarzać – do całkowitego ustąpienia objawów może minąć nawet kilkanaście tygodni i to mimo stosowania najlepszych preparatów. Warto bowiem pamiętać, że chodzi nie tylko o zwykłe oczyszczanie, ale także utrzymanie prawidłowego nawilżenia oraz odżywienie skóry i dostarczenie jej wszystkich niezbędnych minerałów, w tym cynku, selenu i krzemu.

Usuwanie blizn

Ostatnim etapem walki z trądzikiem jest zaleczenie blizn i przebarwień, do których dochodzi prawie w każdym przypadku. Szybkie podjęcie walki z trądzikiem wprawdzie minimalizuje to ryzyko, ale czasem maski z kwasów owocowych albo rozjaśnianie cery laserem są niezbędne w celu usunięcia przykrych i nieestetycznych pamiątek po trądziku. Te zabiegi przeprowadza się już po zwalczeniu zasadniczego problemu, ale czasem warto zainteresować się nimi także nieco wcześniej, bo mogą one być pomocniczo stosowane również jako zabiegi dogłębnie oczyszczające, tak jak kwasy owocowe, które w odpowiednim stężeniu działają normalizująco i ściągająco.

Podsumowanie

Usuwanie trądziku wymaga równoległego stosowania kilku metod – działanie od środka i od zewnątrz na skórę daje doskonałe rezultaty niezależnie od tego, jaka jest przyczyna trądziku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zabiegów kosmetycznych, muszą być one przeprowadzane bardzo starannie i profesjonalnie, aby uniknąć powikłań, do których należą rozleglejsze stany zapalne i wtórne nadkażenia porów skóry.

Zobacz również: Mezoterapia igłowa.