Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym w skórze związkiem chemicznym. Jego najbardziej elementarną rolą biologiczną jest zatrzymywanie wody w tkance – to dzięki zgromadzonej w ten sposób wilgoci tkanka podskórna jest jędrna i utrzymuje swoje napięcie.

Kwas hialuronowy Olsztyn

Synteza? Tylko w organizmie

Kwas hialuronowy jest związkiem endogennym, co oznacza, że całość dostępnej substancji jest syntetyzowana w komórkach organizmu. Te same komórki odpowiadają jednak za powolną degradację jego cząstek, kiedy te się „zużyją”, a więc na przykład ulegną uszkodzeniu albo ich struktura zmieni się na tyle, że staną się biologicznie bezużyteczne. Niestety jest to dość złożony związek, a szlak jego syntezy jest wieloetapowy i z wiekiem dochodzi do wielu pomyłek. Czynnego kwasu hialuronowego powstaje coraz mniej, aż w końcu jego ilość staje się niewystarczająca do utrzymania prawidłowej kondycji skóry. Wówczas pojawiają się zmarszczki, a skóra traci jędrność i zaczyna się łatwo przesuszać. Zresztą zmiany nie ograniczają się do estetyki – z braku wody spada wydajność wielu reakcji chemicznych, które gwarantowały choćby prawidłowy przebieg detoksykacji i odżywienia komórek skóry.

Jak uporać się z niedoborem

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się suplementy diety z kwasem hialuronowym. Jednak, jak to suplementy – są one nieskuteczne, co wynika wprost z definicji suplementu: jest to specyfik w dawce tak małej, że nie powoduje ona aktywności biologicznej. Poza tym nawet przy większych dawkach nadal jest problem – kwas hialuronowy znajduje się nie tylko w tkance skórnej, ale także w dużych ilościach w mazi stawowej, gdzie gwarantuje jej płynność. Zapewnia także właściwe nawilżenie wszystkich innych tkanek, z oczyma i śluzówkami na czele.
Niedobór kwasu hialuronowego nie zostanie uzupełniony wraz z dietą, ponieważ i tak cząsteczki tego związku zostaną w pewnej części strawione, a następnie musiałyby zostać „poskładane” w komórkach, a to właśnie ten element szlaku metabolicznego nie działa właściwie.

Kwas hialuronowy tylko bezpośrednie podanie

Kosmetyczne podawanie kwasu hialuronowego z maskami czy kremami może mieć różną skuteczność w zależności od stężenia tego związku. Jako 1% roztwór przenika dość głęboko, ale też stosunkowo szybko zostaje rozłożony i nie do końca przejmuje funkcje wytworzonego naturalnie związku, stąd wydaje się, że obecnie najskuteczniejszym sposobem zwalczenia niedoborów kwasu hialuronowego w skórze jest jego podanie śródskórne, a więc w postaci iniekcji. W tej formie kwas hialuronowy może posłużyć nawet do wypełniania zmarszczek dzięki swojej fizycznej objętości, a także zastąpić botoks, którego działanie zawsze jest niewiadomą, natomiast kwas hialuronowy, który nie jest ksenobiotykiem, tylko substancją znaną w organizmie, nie będzie powodował reakcji obronnych.
Oczywiście wszystko to przy założeniu użycia wysokiej klasy preparatu przez osobę, która potrafi przeprowadzić taki zabieg zgodnie z najwyższymi standardami. Wtedy jednak można mieć pewność, że na 6 do 12 miesięcy taki zabieg pomoże odzyskać skórze doskonały wygląd i przywróci prawidłowe funkcje fizjologiczne.

Zobacz również: Usuwanie trądziku